Kategoria: Uncategorized

Największe i najciekawsze atrakcje Tybetu

Położony na wysokości ponad 4000 m n.p.m. Tybet jest jednym z najtrudniej dostępnych, ale również najbardziej fascynujących krajów Azji. Odizolowanie od innych krajów, spowodowało, że w kraju tym panuje bardzo odmienna kultura i tradycja. Opierają się one o Buddyzm tybetański, który jest połączeniem Buddyzmu indyjskiego z lokalnymi wierzeniami.

Gdzie leży Tybet?

Tybet położony jest na Wyżynie Tybetańskiej w Azji. Praktycznie cały kraj znajduje się na wysokości powyżej 4000 metrów nad poziomem morza. Należy o tym pamiętać, ponieważ może powodować to objawy choroby wysokościowej podczas zwiedzania tego wyjątkowego kraju.

Co zobaczyć w Tybecie?

Zwiedzanie Tybetu nie należy do łatwych, ponieważ władze Chin znacząco utrudniają możliwość poruszania się w swobodny sposób po kraju. Dostęp w wiele miejsc jest możliwy tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia.
Główne atrakcje w Tybecie są związane z górami lub świątyniami. Kraj ten powinny w szczególności odwiedzić osoby, które są zainteresowane odmiennymi kulturami i wspaniałymi widokami. Bez wątpienia miejscem które trzeba odwiedzić jest stolica Lhasa. Bardzo ciekawymi miastami są również Shigatse i Gyantse.
Część osób może zainteresować wyprawa do Everest Base Camp. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wyprawa potrwa kilka dni.
Miłośnicy natury z kolei powinni udać się w okolice jezior Namtso oraz Yamdrok.

Lhasa – stolica Tybetu

Największym miastem, a zarazem stolicą Tybetu jest Lhasa. Położona jest ona na wysokości 3650 m n.p.m. i liczy około 400 000 mieszkańców. W mieście bez wątpienia trzeba zobaczyć pałac Potala. Mieści się on na szczycie wzgórza w centrum miasta. Wewnątrz pałacu znajduje się ok. 20 000 kapliczek oraz 200 000 posągów Buddy. Pałac posiada ponad 1400 lat. Został wybudowany w VII wieku, a od XVII pełni funkcję zimowej rezydencji Dalai Lamów.
Miejscem do którego również warto się udać jest Jahkang. Do tego najświętszego miejsca udają się praktycznie wszystkie wycieczki do Tybetu.
W pobliżu świątyni znajduje się znana ze zdjęć i pocztówek uliczka Barkhor. Znaleźć na niej można jedno z największych i najbardziej barwnych targowisk w tej części Azji.