Podstawowe informacje, jakie dostarczą Ci oznaczenia na akumulatorze

Akumulator jest elementem, który co kilka lat w samochodzie należy wymienić. Podczas wyboru nowego urządzenia, należy przyjrzeć się kilku parametrom, których dobór zapewni poprawną pracę samochodu. Błędne dobranie akumulatora może doprowadzić np. do problemów z rozruchem samochodu.

Parametry akumulatorów

Każdy producent akumulatorów musi na swoich produktach umieszczać pewne informacje, które będą informować klienta o parametrach urządzenia. Podstawowe informacje to:
– pojemność akumulatora,
– napięcie znamionowe,
– zastosowana norma,
– prąd rozruchowy.

Pojemność akumulatora

Bardzo ważnym parametrem akumulatora jest jego pojemność. Wyrażana one jest w amperogodzinach (Ah). Większa wartość oznacza większą pojemność. Powinna ona być dobrana do zapotrzebowania danego modelu samochodu na energię oraz do wielkości silnika. Za duża pojemność wbrew pozorom może doprowadzić do problemów. Akumulator będzie ciągle niedoładowany, co doprowadzi do znaczącego skrócenia jego żywotności. Jeśli z kolei dobrany zostanie akumulator o zbyt niskiej pojemności, to podczas używania odbiorników o dużym poborze prądu jak radio czy klimatyzacja może dojść do rozładowania w krótkim czasie. Biorąc to pod uwagę, pojemność akumulatora nie powinna różnić się o więcej niż kilka procent od sugerowanej przez producenta samochodu.

Napięcie znamionowe akumulatora

Akumulator należy dobrać na napięcie znamionowe zgodne z instalacją samochodu. Większość osobowych samochodów posiada instalacje o napięciu 12 V DC.

Zastosowana norma

Wartość prądu rozruchowego akumulatorów jest wyznaczana według norm. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w różnych normach przyjęta jest inna metodologia obliczeń. Może okazać się, że wartość prądu będzie różna w zależności od przyjętej normy. Najczęściej stosowaną normą jest norma EN, ale niektórzy producenci używają również norm SAE i DIN.

Prąd rozruchowy

Maksymalny krótkotrwały wydatek prądowy jaki jest w stanie wygenerować akumulator to prąd rozruchowy. Parametr ten należy dobrać do wielkości silnika. Samochody wyposażone w silniki diesla będą wymagać akumulatorów o prądzie rozruchowym większym od ich benzynowych odpowiedników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *