Pielęgnacja skóry suchej

Sucha skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Ma skłonności do podrażnień, często jest przesuszona i reaguje nadreaktywnie na zmiany temperatur. Przez zbyt niski poziom nawilżenia wydaje się nieco starsza niż jest w rzeczywistości, bo na suchej cerze zmarszczki mimiczne stają się bardziej widoczne. Podstawą pielęgnacji są produkty posiadające w swoim składzie składniki zatrzymujące wodę w naskórku, dzięki czemu efekt nawilżenia utrzymuje się przez wiele godzin. Jak prawidłowo zadbać o skórę suchą i co jest dla niej najlepsze?

Regularne złuszczanie to podstawa

Skóra sucha często się łuszczy, a w niektórych miejscach na twarzy mogą pojawić się suche plamy. Z pomocą przyjdą nam peelingi, które usuną martwy naskórek, pozbędą się wystających suchych skórek i odświeżą cerę. Należy jednak dobrać odpowiedni kosmetyk. Peelingi mechaniczne z mocnymi drobinkami będą niewłaściwe i mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Dla cery suchej idealnie nadają się peelingi enzymatyczne. Nakłada się je na oczyszczoną wcześniej skórę, wmasowuje się i pozostawia na kilka minut. Po ich zmyciu cera jest gładka i bez podrażnień. Tego typu produkty kosmetyczne należy stosować raz na tydzień, a po nich użyć nawilżający krem.

Pielęgnacja na co dzień

Skórę suchą, mimo że nie ma skłonności do produkcji sebum, należy codziennie oczyszczać z zanieczyszczeń. Tutaj najlepiej sprawdzą się kremowe żele, delikatne pianki lub oleje. Nie poleca się żeli z drobinkami, gdyż mogą spowodować podrażnienia. Po zastosowaniu środka myjącego cera potrzebuje wyrównania jej naturalnego pH. Dla cery suchej można użyć nawilżających toników w areozolu – aplikuje się je bezpośrednio na twarz bez konieczności tarcia skóry wacikiem. Następnie nakładamy krem – dobrze, gdy będzie miał w swoim składzie kwas hialuronowy, olej z wiesiołka, aloes, kolagen lub mocznik.

Kosmetyki do zadań specjalnych

Raz w tygodniu warto zastosować maskę – cerze suchej dedykowane są maski o kremowej konsystencji lub maska w płachcie, którą trzyma się na twarzy ok. 15-20 minut. W pielęgnacji nie powinno zabraknąć również serum – można wybrać takie, które stosuje się codziennie pod krem lub stosować skoncentrowany kosmetyk raz na jakiś czas w celu maksymalnego nawilżenia skóry. Należy również pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, najlepiej SPF 30 lub SPF 50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *