Kategoria: Dom i ogród

Jaką kosiarkę kupić?

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego ogrodnika jest kosiarka. Bez niej trudno byłoby utrzymać w ryzach trawnik, idealnie przycięty i estetyczny. Obecnie do wyboru jest wiele kosiarek, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie. Do dyspozycji jest kompaktowa kosiarka elektryczna, wydajna kosiarka spalinowa czy poręczna i ekonomiczna kosiarka akumulatorowa. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też pewne wady. Pojawia się wobec tego pytanie, na które się zdecydować?

Wybieramy najlepszą kosiarkę ogrodową

Mogłoby się wydawać, że wybór kosiarki jest czymś banalnie prostym, wystarczy wejść do sklepu i kupić pierwsza lepszą. W praktyce zwykle bywa jednak inaczej, a bogaty i zróżnicowany asortyment wcale nie ułatwia wyboru. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko wyglądem czy ceną. Mają one inne napędy, odmienne systemy tnące, zróżnicowaną budowę, podstawowe czy bardziej rozbudowane funkcje. Jest wiele parametrów, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki, aby rzeczywiście znaleźć taką, z której będziemy w pełni zadowoleni. Każdy ma przecież inne potrzeby, oczekiwania i preferencje. Do tego dochodzą jeszcze możliwości finansowe. Kluczową kwestią jest wybór rodzaju zasilania – kosiarki ręczne, spalinowe i elektryczne. Mogą być też akumulatorowe, z napędem lub bez napędu. Na tym jednak nie koniec. Naszej uwadze nie mogą umknąć kwestie dotyczące rodzaju i mocy silnika, szerokości i wysokości koszenia, obudowy, dodatkowych funkcji.

Jaki rodzaj kosiarki?

Kosiarka elektryczna jest cicha, lekka, relatywnie tania w zakupie i eksploatacji, nie emituje spalin i nie ma potrzeby uzupełniania paliwa. Minusem jest pałętający się wszędzie kabel, bez którego nie może być użytkowana. Alternatywą jest model akumulatorowy, który trzeba wcześniej naładować energią elektryczną. Kosiarka spalinowa jest dużo bardziej mobilna ze względu na brak okablowania. Ma też większą moc i zapewnia większe bezpieczeństwo. Użytkownik jest uniezależniony od zasilania elektrycznego. Niestety tego typu kosiarki są droższe w zakupie i eksploatacji, cięższe i zanieczyszczają środowisko spalinami. Konieczne jest w ich przypadku regularne uzupełnianie zbiornika paliwa. W przypadku małych nawierzchni wystarczy kosiarka bez napędu, czyli napędzana siłą rąk. Z kolei modele z napędem pozwalają na lepsze kontrolowanie urządzenia. Świetnie sprawdzają się w przypadku większego terenu, gdyż umożliwiają szybsze i łatwiejsze skoszenie trawy, z mniejszym nakładem pracy.